Wyrównana końcówka

Na dziś przygotowałem dla Was moją partię z Rafałem Wesołowskim z 15 rundy turnieju w Wałczu. Gra zakończyła się remisem 388:388. Poniżej sytuacja na planszy przy pustym woreczku. Mój ruch i 16 punktów straty. Stan gry 352:368. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji? W jaki sposób można ryzykować, jeśli koniecznie chcemy wygrać?

DSC05821

kobremwesul

10 uwag do wpisu “Wyrównana końcówka

 1. vigonia pisze:

  Zagrać TA/TE/EŃ. Potem pewnie blokuje ŻGAŁOBY (jak zagranie ZINIE/FIKA/TE to blokować mu na dole ID i CIP jednocześnie). Albo jakoś tak, nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem.

  Polubienie

  • marred pisze:

   TA/TE/EŃ chyba nie wygrywa. Wtedy Wesul gra CIP i ma 7 przewagi i 3 kończenia: DIEN, DIETA i zabójcze IDEĘ/SKAUCIE, wtedy Kobrem nie może grać na punkty EM/TE/ŻGAŁOBYM, bo IDEĘ wystarcza, blokowanie IDEĘ (najdroższy blok to chyba ABYM/NIM) też nic nie da, bo Kobrem ma +7 po swoim ruchu a DIETA wchodzi za 9.

   W ogóle póki co nie wiem w jaki sposób Kobrem z tego remis wyciągnął, bo nie ma sensownego bloku do IDEĘ, chyba, że Wesul tego nie zauważył.

   Polubienie

   • Pakiecik Narcyzmu pisze:

    Nieprzegranie partii przez Kobrema jest pewne, choć niełatwe do dostrzeżenia i realizacji przy planszy.
    Najpierw NEM/ABYM za 13, mamy 365 i grozimy skończeniem TEIN/ZE/LI/MEN za 16. Najsilniejsze ruchy Wesula (ZINIE/FIKA/TE czy sklejka przy Ń) przegrywają, więc musi blokować TEIN. Mamy jednak alternatywne TEINA (n4) za 8, które nie wygrywa tylko wtedy, gdy przeciwnik zagra LEPI/IN za 10 (stan 365:378). Ale my wtedy gramy NIEARRASOWY/LEPIE za 20 (385:378), a rywal ma tylko kończenia po 3 pkt., po których jest remis.

    Polubienie

 2. Rafał L pisze:

  Ja bym najpierw zagrał NEM/ABYM, by zablokować drogi ruch IDEĘ/SKAUCIE. Strata 3 pkt i zostawiam sobie drogi ruch TEIN/ZE/LI/MEN. Przeciwnik musi to blokować, zagranie PE/PA/EŃ przegrywa. Jedynym sensownym blokiem wydaje się LEPI/IN za 10 pkt, po którym przeciwnik wychodzi na 13 przewagi. Kończenie TEINA za 8 przegrywa jednym punktem, ale można zagrać NIEARRASOWY/LEPIE za 20 pkt. Po tym zagraniu przeciwnik ma 7 straty i musi zagrać za 4 do remisu, a najdroższy ruch ma za 3 pkt, więc przegrywa, jeśli nic nie przeoczyłem 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Pakiecik Narcyzmu pisze:

  A poszło pewnie odwrotnie – najpierw TEIN w nadziei, że Wesul nie widzi IDEĘ, on jednakowoż to zagrał i wtedy MEN/TE/ZEN dało remis 388:388.
  Ha! Wyrabiam się z odtwarzaniem 🙂
  Można było też założyć, że Wesul widzi IDEĘ, i zagrać ŻGAŁOBYM w nadziei, że nie widzi kończenia NIEENTA… w sumie zgadywanka.

  Polubione przez 1 osoba

  • Tak było. Właśnie to zagranie ŻGAŁOBYM jest na tyle dziwne, że Wesul, który miał 10 minut na zegarze mógłby znaleźć to NIEENTA i wtedy bym przegrał, więc wzięcie pewnego remisu było chyba lepsze 😉

   Polubienie

 4. skrobszu pisze:

  A może tak – TE/EŃ, Wesul kładzie swoje IDEĘ i zostaje z P tylko na CIP. My IN blokujace i punktujemy do konca. A jak najpierw zagra CIP to blokujemy idee (NEM/BYM) – nie dopunktujemy?

  Polubienie

  • Vince in hoc pisze:

   Zakładając, że Wesul położy CIP, to zostaje mu drogie ZINIE/FIKA/TE za 19.
   TE/EŃ jest -2, po CIP -7, po NEM +6, po ZINIE -13. Odpisując stojak (D), na remis jest LI/IN/MEN.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s