Jak analizować partie?

Jeśli gramy w scrabble na turniejach ogólnopolskich, to zazwyczaj naszym celem jest zwycięstwo. Niestety zdarzyć się może, że nasz przeciwnik jest po prostu lepszy i nawet mając lepsze literki nie jesteśmy mu w stanie stawić czoła. Dlatego należy swoją grę poprawiać. Najlepszym sposobem na trening jest gruntowna analiza własnych zagrań po turnieju. W takim celu należy spisywać dobierane literki oraz najlepiej zrobić na koniec gry zdjęcie planszy. Ale co dalej?

zapisy5

Najpopularniejszym sposobem analizy wśród scrabblistów jest analizator z programu OSPS (Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty). Nie znaczy to jednak, że to sposób najlepszy. Po pierwsze OSPSa jest niezwykle ciężko kupić (PWN wstrzymał wydawanie tegoż dzieła). Ponadto w analizatorze, każdą literkę trzeba wprowadzić klikiem myszki co jest zajęciem nad wyraz uciążliwym. Jednak największym brakiem analizatora OSPSowego jest brak możliwości zapisania partii! Wyklikamy co swoje, pomyślimy co źle, ale już nie możemy wysłać partii koledze lub przyjaciółce, by prosić o radę, lub pochwalić się cudowną siódemką przez trzy literki. Tu naprzeciw wychodzi nam potężne narzędzie scrabblisty, czy też gracza w literaki – GLITAN.

Glitan to program napisany przez zapalonego programistę o pseudonimie Kulfon. Nie jest to scrabblista, ale wymyślił sobie, żeby napisać taki programik i wyszło mu to znakomicie. Co więcej taktyczne niuanse gry skonsultował ze scrabblistami i tak oto powstał Glitan. Narzędzie do gry, analizy i nauki słów – wszystko co potrzebne jest do scrabblowego rozwoju. W dzisiejszym wpisie chciałbym się skupić na możliwości analizowania partii poprzez Glitana.

W Glitanie najłatwiej jest analizować partie z serwisu http://www.kurnik.pl, bo właśnie z myślą o tym portalu pisany był od początku. Na starcie był zwykłym skryptem do liczenia statystyk z gier, dopiero później stał się scrabblową zabawką. Pokażę teraz jak w łatwy sposób, przeanalizować niezwykle dużo gier.

zapisy1

Po pierwsze odpalamy Glitana (do pobrania na http://glitan.freeiz.com/ osobno lista słów oraz grafika do scrabbli). Gdy ściągniemy plik ze słownikiem, wybieramy najpierw UTWÓRZ SŁOWNIK, po czym w polu lista słów podajemy ścieżkę, w której się znajduje. Następnie klikamy ZAŁADUJ i przechodzimy do dania głównego, czyli analizy zapisów. Po wybraniu opcji ZAPISY otworzy nam się nowe okno.

zapisy2

W polu pod hasłem Zapisy Gier wpisujemy swój, bądź czyjś nick po czym klikniemy wczytaj. Za pierwszym razem program spyta nas czy chcemy stworzyć grupę zapisów, na co się zgadzamy. Po wykonaniu tego kroku zaznaczamy ptaszkiem pole ANALIZUJ i klikamy DODAJ GRY. Może to potrwać dłuższą chwilę, szczególnie jeśli mamy sporo gier. Dla gracza yoh4s4kur4, którego użyłem dla przykładu, ściągnięcie i analiza 67 partii trwało około 5 sekund. Po tym czasie wylistują nam się wszystkie gry dostępne na kurnikowym serwerze rozegrane przez yoh4s4kur4. Każdą z tych partii możemy otworzyć i sprawdzić na ile procent belgijki zagraliśmy i jakie ruchy Glitan uznałby za lepsze.
zapisy3

Gracz yoh4s4kur4 decyduje się położyć słowo ŁAP w 5 ruchu na polu G7 co sygnalizuje nam zielony prostokąt. Jest to słowo położone w danym ruchu, obok jego wartość punktowa (15) natomiast trzecia wartość (26) to najdroższe możliwe zagranie. Z prawej strony w kolumnie wylistowane są wszystkie możliwe ruchy, w kolejności, którą Glitan uznaje za najlepszą. Nie zawsze najdroższy ruch jest najlepszy, tutaj przykład ruch PIEKŁU za 24 punkty ma oczekiwaną ocenę na poziomie 34, natomiast zagranie na polu H9, mimo że droższe, to według Glitana gorsze.

W czerwonych prostokątach możemy od razu zobaczyć przedłużki do kładzionych przez nas słów, zarówno lewo jak i prawostronne. W przypadku gdy mamy wgrany słownik znaczeń, to ponadto wyświetla nam się znaczenie danego słowa (ja niestety takiego nie posiadam). Półprzeźroczyste są natomiast literki, które zostały położone przez naszego rywala w poprzednim ruchu. W prawym górnym rogu procenty oznaczają procent zagranej belgijki. Co ciekawe zdarza się, szczególnie na kurniku, że ktoś zagra na więcej niż 100%. Jak to możliwe?;-)

Ponadto Glitan oferuje nam garść statystyk z naszych gier. W polu, gdzie mamy listę ściągniętych przez program gier, używamy prawy klawisz myszki. Mamy wtedy zaznaczone wszystkie partie. Klikamy raport i już możemy się dowiedzieć wieeeelu ciekawych rzeczy. Procent belgijki z ostatnich 100 gier? Znalezione siódemki? Blanki na grę? Wszystko to za pomocą kilku kliknięć.

zapisy4

Wiem jednak, że zdecydowana większość czytelników naszego bloga preferuje grę w scrabble. Glitan również oferuje analizę partii scrabblowych nawet bez znajomości składów przeciwnika! Co więcej jest to dziecinnie proste dzięki Adamowi Klimontowi, który napisał prosty skrypt, wypluwający nam zapis gry scrabblowej, tak aby strawił go Glitan. Wszystko pod adresem http://alkamid.com/glitan/ 🙂 Wyraźna instrukcja nie powinna nikomu nastręczyć problemów. Przykładowy zapis mojej partii z Robertem Duczemińskim z Wałcza, zrobiony dzięki stronie Adama, wklejam poniżej (mój duży błąd w 5 ruchu zemścił się niemiłosiernie):

 fmt=1

#1 kobremm : 383
#2 robertduczeminski : 619

1. pryczmi: h4- prycz
?: g9+ lej
2. fipsmir: f10+ fi/li
?: j7- ssać/leja
3. mirrpsi: e11+ mirr/fi/lir
?: d12+ taś/ma/fiś
4. wpirows: j8+ sprosi
?: m7+ hoi/ho/os/ii
5. uwagowi: c13+ wu/tu
?: a14+ cielaki/we/tul
6. ogniwań: g15+ wginań/iw
?: a6+ zezowały
7. ycznego: a11- goccy
?: h4+ potykaj[ą]
8. bbmwzen: W
?: a1- kandyzie
9. mednsem: m3+ dem/da/ej/m[ą]
?: k14+ bodź/ba/oń
10. snemhwł: l12- słoń
?: j13- pun/ubodź
11. ó_hemnw: a2+ an[t]hemów
?: a4+ dęba
12. tążzln: c15+ tąż/wet/tulą/aż
?: l10- zasłoń
13. zln: n1- zlej
?: m1+ en/ew
14. n: L -1
?: L +1

Sami możecie zanalizować moje poczynania w tej grze i znaleźć ruchy, które były słabe. Wystarczy skopiować cały tekst na szarym tle do notatnika i wczytać tenże plik Glitanem. Czekam na konstruktywną krytykę 😉

15 uwag do wpisu “Jak analizować partie?

 1. Pakiecik Narcyzmu pisze:

  Coś jest nie tak, cały czas komunikat „*** Nie można otworzyc gry: Invalid tile index given ***”
  Wcale mnie to zresztą nie dziwi, bo nigdy mi nie czytało zapisów, gdzie nie były punkty za ruch podane. Jakieś pomysły?

  Polubienie

  • na pewno masz najnowszą wersję glitana? u mnie i paru innych osób śmiga bez zarzutu bez punktów. teraz są dodane punkty na stronie, bo myślałem, że będzie czytało też statystyki z większej ilości gier, ale to nie działa, więc tak naprawdę punkty są niepotrzebne w tym formularzu i Adam może je wyrzucić 🙂

   Polubienie

   • Pakiecik Narcyzmu pisze:

    Trudno powiedzieć, bo Glitan nie ujawnia w programie wersji (albo tego nie widzę), ale mam wersję chyba z 12.08.2010 „ważącą” 2060 kB. Aha, jeszcze jedno – próbowałem ściągnąć jeszcze Glitana z linku powyżej (3 razy), ale cały czas jest błąd archiwum zip. Nie chce mi się wierzyć, że to u mnie tylko.

    Polubienie

   • właśnie ściągnąłem z linku, który jest w tekście i gra, mogę Ci wysłać na mejla, jak chcesz skoro masz jakieś niezidentyfikowane problemy z archiwum 🙂

    Polubienie

   • Pakiecik Narcyzmu pisze:

    To musiało być chwilowo coś na serwerze albo w sieci, bo teraz pociągnąłem i jest OK. I tak – mam tę samą wersję Glitana, zapis dalej nie jest czytany. Na razie to zostawiam…

    Polubienie

 2. Pakiecik Narcyzmu pisze:

  Ha! Też już się zorientowałem w nocy, jak się przyjrzałem dokładniej zapisowi i zobaczyłem na stronie UBOD, a w zapisie kwadraciki. Trochę sam jestem gapa, że od razu na to nie wpadłem. Cóż… automatyzm 😉

  Polubienie

 3. Pakiecik Narcyzmu pisze:

  To teraz „konstruktywna krytyka”.
  Źle policzyliście punkty Robertowi w czasie partii (10 za dużo) i coś nie tak jest z jego ostatnim ruchem w podanym zapisie, a w 8. ruchu chyba mogłeś dać w zapisie „8. bbmwzen: E bbwz”.
  A co do samej partii, to poza oczywistym kalafiorem w 5. ruchu (jak fajnie się wymądrzać przy komputerze ;)), niespecjalnie podoba mi się drugi ruch – wolałbym FIRM/FLEJ albo FRYS. MIRR jet OK, ale do rozważenia też SIMIR lub PIRS w tym samym miejscu. No i jest oczywiście kwestia ruchu 7. 88 pkt. straty, otwarte dwie dziewięciokrotności – zamykać, grać pod układ, punktować? Podoba mi się EGZYN przez Z za 27 – likwiduje obie dziewiątki, zostawia na stojaku sensowne CZO, a miejsc na położenie siódemki jeszcze parę jest. KANDYZIE… coż, przyżarło 😀 Ale ładne ANTHEMÓW. Amen.

  Polubienie

  • nie no punkty są chyba dobrze policzone, coś tam pod koniec jest źle wpisane

   firm/flej oczywiste, że lepsze, jakoś zgapiłem to flej

   simir też dużo lepsze, nie wystawia spółgłoski do x3, zostaje w miarę sensowne PR i jest droższe

   goccy nie jest takie złe, gram na punkty, mogę dobrać od razu NIEGOCCY, albo coś okołopremiowego, to ZEN pasuje też przez dwie litery na dole do OS. Chwilę też myślałem nad CENOZY całkiem na punkty, ale wtedy G zostaje synglowe tak jakoś niezbyt to wygląda… Po GOCCY przegrywam jakieś 50, a paniczne blokowanie 9x na stracie to raczej nie jest priorytet 🙂 chociaż jakbym wiedział, że dobiorę BBMW to chwilę bym się zastanowił 😀

   ładne ANTHEMÓW szczególnie, że dozbierałem do składu HENMW 😀

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s