Kontrtaktyka

W tym artykule opiszę partię, która zaowocowała jedną z najbardziej kunsztownych kontr taktycznych, jakie miałem okazję zaobserwować podczas mojej turniejowej kariery. Gra miała miejsce 7 lat temu w Bielsku-Białej, a moim przeciwnikiem był Mariusz Skrobosz, gracz ze ścisłej czołówki. Po wymianie uprzejmości, położeniu kilku skrabli i innych drogich ruchów, stanęliśmy w obliczu następującej sytuacji:

Kontra1

Worek pusty, mój ruch, 21 pkt straty, litery własne: ŻNŁYPIE, litery przeciwnika: PUMPROW. Klasyczna końcówka. Partia wydaje się być z tych „do wygrania”. Należy obmyślić taką strategię, by niezależnie od tego, co zrobi przeciwnik, zakończyć zwycięsko.

Zacząłem analizę od moich najdroższych ruchów. Mogę zagrać NIŻE/KI/IŻ/JE (A14-D14) za 32 pkt i wyjść na 11 pkt przewagi. Wówczas zostają mi litery PYŁ. Problem w tym, że widzę tylko jedno miejsce na skończenie w następnym ruchu: PAŁY lub ŁAPY (F1-F4). Jeśli Mariusz zagra w tym miejscu na przykład WAPOR (F1-F5), będę miał 5 pkt przewagi i ruch:

Kontra2

W tym momencie nie mam możliwości skończenia, a najdroższy ruch to PYŁ/NY/IŁ (F3-H3) za 18 pkt. Przeciwnik ma za to dwa drogie kończenia w różnych miejscach planszy: PUM/UF/MA (E9-E11) za 28 pkt oraz PUM/NĘKANIEM (I14-K14) z 25 pkt. Wniosek? Grając NIŻE/KI/IŻ/JE, przegrywam!

No to może inaczej? ŻYŁ/AŻ/NY/IŁ (F3-H3) za 27 pkt? Przeciwnik zagrywa wówczas PUP/UF/PA (E9-E11) za 28 pkt. 22 pkt straty i mój ruch:

Kontra3

W zasadzie wystarczy powiedzieć, że z liter NPIE nie mam możliwości skończenia w jednym ruchu i sprawa jest już przesądzona. Przeciwnik może natomiast zagrać RWOM/NĘKANIEM (H14-K14) lub WOREM (N10-N14). Trzeba szukać jeszcze gdzie indziej!

Zauważam, że kluczem do zwycięstwa jest rozegrać końcówkę w ten sposób, by skończyć w dwóch ruchach i to tak, by łącznie były one warte około 50 pkt, może trochę mniej. I w tym momencie wpadłem na dość niestandardowy pomysł: zagrać słowo ŻEN (N12-N14) za skromne 14 pkt…

Kontra4

W pierwszej chwili zagranie wydało mi się wprost genialne. Co z tego że ruch niedrogi? Wystawia na dwa bardzo drogie kończenia: ŁYPIE/ŻENI (K15-O15) za 41 pkt oraz ŁYPIE/ŻE (O8-O12) za 37 pkt. Łącznie za oba ruchy ponad 50 pkt (14+41=55, 14+37=51). Jeśli przeciwnik zagra swój najdroższy ruch, ja zagram drożej i wygram, jeśli zablokuje moje droższe kończenie, mam drugie, minimalnie tańsze. Z wizją nadchodzącej wygranej zatrzymałem zegar. Partia rozstrzygnięta? Zobaczmy…


Przegrywam o 7 pkt i ruch wykonuje Mariusz. Oczywiście, mój zamysł był dlań całkowicie jasny. Widział, że mam dwa kończenia oraz to, że grając swój najdroższy ruch, przegra na punkty. A jednak pogłówkował i znalazł:

Kontra5

Tak… ROŻEN (N10-N14)… Wart całe 11 pkt i zostawiający na stojaku litery PUMPW, a jednak w tej konkretnej sytuacji optymalny. Poświęcę temu ruchowi trochę więcej uwagi, gdyż naprawdę jest tego wart. Siła zagrania objawia się w dwóch aspektach.

Po pierwsze, blokuje oba moje drogie kończenia. Do tej pory w analizie w ogóle nie wspomniałem o takiej możliwości i zrobiłem to celowo, gdyż rozgrywając grę również zupełnie nie przewidziałem, że przeciwnik będzie w stanie zblokować oba ŁYPIE jednocześnie. Miejsca K15-O15 oraz O8-O12 leżą wprawdzie niedaleko, jednak wydawały się być rozdzielone. A jednak ROŻEN dobiera się do nich obu, tu i tu siejąc spustoszenie i, co ciekawe, w każdym z nich nieco inaczej. ŁYPIE/ŻE zostało zablokowane klasycznie – litery zostały dołożone w sąsiedniej linii i zagranie w tym momencie rzeczonego ruchu skutkowałoby utworzeniem nieistniejących sklejek. Ruch ŁYPIE/ŻENI został zablokowany w nieco bardziej wysublimowany sposób. Dołożone litery (RO) nie zakrywają ani pól K15-O15, ani nawet sąsiednich do nich. I nie muszą, bo wcale nie zostało zablokowanie słowo ŁYPIE, ale słowo ŻENI. Po prostu wyrazu ROŻEN nie da się już przedłużyć tak, jak można było to uczynić z ŻEN. Na koniec warto zauważyć, że taki blok w ogóle nie miałby sensu, gdyby wystawiał na ŁYPIE/RE (O6-O10), co w opisywanej sytuacji nie ma miejsca (kluczowa jest litera K na polu N6).

Po drugie, pozostawione na stojaku litery PUMPW, mimo że nie wyglądają najładniej, pozwalają zapunktować w następnym ruchu. A do następnego ruchu na pewno dojdzie, gdyż teraz nie mam możliwości skończenia.

Co dalej? 18 pkt straty i przeliczam kolejne ruchy. Okazuje się, że jestem w stanie sprzedać litery ŁYPIE na planszę w dwóch kolejkach maksymalnie za 38 pkt, grając IŁY/KI (O6-O8) za 21 pkt oraz PE/PI/EJ (C12-D12) za 17 pkt. Przy ruchu przeciwnika PUP/UF/PA (E9-E11) za 28 pkt, pozostawiającym PW na stojaku, partia zakończy się moją porażką o 2 pkt. Blokowanie PUP/UF/PA również nie zda się na nic, gdyż w odwodzie jest jeszcze NĘKANIEM/PUM (I14-K14) za 25 pkt. W jednej chwili szala zwycięstwa przechyliła się na drugą stronę. I żadnej kontrkontrtaktyki nie udało się już wyczarować… Zwycięzcą partii został Mariusz.

Pora na jakieś krótkie podsumowanie… Tytuł artykułu „Kontrtaktyka” odnosi się oczywiście do zagrania ROŻEN. O ile mój ruch ŻEN można nazwać taktycznym (nie było to słowo przynoszące punkty, jednak zostało zagrane z pewnym zamysłem i wyglądało perspektywicznie), o tyle ROŻEN nazwałbym właśnie taktyczną kontrą. Był to bowiem ruch, którego celem nie było zapunktowanie czy zbudowanie jakiegoś swojego planu, a pokrzyżowanie mojego planu. I tylko takie zagranie mogło przynieść efekt.

By zakończyć analizę, należałoby jeszcze odpowiedzieć na pytanie: „Skoro również ŻEN przegrywał, czy jakieś zagranie dawało mi w końcu zwycięstwo?”.
I w tym miejscu zostawiam Wam wolne pole do popisu… 😉

5 uwag do wpisu “Kontrtaktyka

 1. badmaks pisze:

  Kluczowy jest ruch PEŁTY (A5-A9) za 21pkt. Zrównujesz się punktami z Mariuszem. A w następnym ruchu masz 2 niezależnie kończenia NIŻ (A14-C14) za 26 pkt lub ŻNIE (N10-N14) za 18 pkt.

  Polubienie

 2. Kamil pisze:

  Wg mnie wygrywa PEŁTY/POT/EMU za 21 – wychodzisz na remis i masz kończące NIŻ/KI/IŻ za 26. Bez blokowania potrzebne by było zagranie dające 27 przewagi (z uwzględnieniem odpisywanych liter), a takiego wg mnie nie ma. Najlepszy blok to PUM/KU/IM za 27, więc ŻNIE za 18 wygrywa o 1.

  Polubienie

 3. Pakiecik Narcyzmu pisze:

  Tak na szybko wydaje mi się, że powinno wygrać PEŁTY/POT/EMU za 21. Grozimy kończeniem NIŻ/KI/IŻ za 26, a jeśli Mariusz zagra tam PUM/KU/IM za 27, to ŻNIE na dole wygrywa o 1 pkt.

  Polubienie

 4. Pakiecik Narcyzmu pisze:

  A teraz z innej beczki – dlaczego jest tak, że jak piszę swój komentarz, to nie ma żadnej wypowiedzi, a kiedy już wyślę, to po jakimś czasie pojawiają się inne, napisane wcześniej. Już drugi czy trzeci raz tak mam. Ponadto coś z czasem jest nie tak.

  Polubienie

  • Jak ktoś pierwszy raz dodaje komentarz to musi on zostać zaakceptowany przez jednego z adminów, dlatego pojawia się kilka jednocześnie. Co do czasu – kwestia ustawienia bloga, zmienimy. 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s